Analitik

Google Analytics öncelikle ücretsiz bir google aracı, adwords hesabınız olmasına gerek yok (aylık sayfa gösteriminiz 5 milyon olana kadar ücretsiz kullanabilirsiniz) internet siteniz var ve kullanıcılarınızı detaylı tanımak istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Kullanıcılarınız hakkında, yani sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında detaylı bilgi almak cümlesi bile google analytics için çok hafif bir cümledir. Çünkü google analytics sitenizi ziyaret edenlerin genel bilgilerinin yanısıra çok daha detaylı bilgileri size verebilir.

Size sitenize gelen kullanıcılar hangi sitelerden gelmiş, bir yerde reklamınızı mı tıklamış gelmiş, geldikten sonra sitenizde ne kadar durmuş, hemen çıkmış mı, peki ne yapmış siteniz içerisinde üye olmuş mu, ürün almış mı, aldıysa ne kadarlık ürün almış, peki acaba bilgisayarında vista mı kullanıyor xp mi, flash programı var mı, java kullanıyor mu, hangi ilden gelmiş, internet hızı nasıl …. ve daha bir sürü bilgiyi verebilir.  Nasıl sizce de etkileyici değil mi? Müşterilerinizi bundan daha iyi tanıma yöntemi olabilir mi? Ve inanın daha birçoğunu söylemedim.

Google Analytics, google analytics, google, google hizmetleri,google adwords, google adsense, arama motoru,

Google Analytics, google analytics, google, google hizmetleri,google adwords, google adsense, arama motoru,

Yapmanız gereken şey çok basit aslında bir gmail hesabınız olsun ya da direkt girin http://www.google.com/analytics/tr-TR/ adresine ve kayıt olun. Daha sonra gerekli aşamaları geçtikten sonra analytics’in size verdiği kodu alıp sitenizin ana sayfasınızın kod bölümüne yapıştırarak sitenizi hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

Google Analytics ile neler yapılabilirsiniz?

Gelişmiş Segmentasyon
Trafiğinizi alt kümelere ayırıp ve analiz edebilirsiniz. “Ödemeli Trafik” ve “Dönüşüm Sağlayan Ziyaretler” gibi önceden tanımlı özel segmentler arasından seçim yapabilir veya esnek, kullanımı kolay bir segment oluşturucuyla yeni, özel segmentler oluşturabilirsiniz. Mevcut veya geçmiş verilere segmentleri uygulayıp raporlardaki segment performansını karşılaştırabilirsiniz.

 

Gelişmiş Analiz Araçları

Özet tablolar ile birden çok boyut ve filtre uygulama özellikleri ile gelişmiş veri analizi gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı bir şekilde kullanılabilen araçlar, verileri doğrudan rapor tablolarında ayrıntılı bir şekilde incelemenizi ve düzenlemenizi sağlar.

Özel Raporlar

Görmek istediğiniz bilgileri, görmek istediğiniz şekilde düzenlenmiş olarak sunan özel raporlar oluşturabilir, kaydedip ve düzenleyebilirsiniz. Sürükle ve bırak özelliğine sahip arayüz, istediğiniz metrikleri seçmenizi ve alt raporların birden çok düzeyini tanımlamanızı sağlar. Oluşturduktan sonra, her bir özel rapor istediğiniz sürece kullanılabilirsiniz.

Analytics Bilgi

Google Analytics, raporlarınızı izler ve veri modellerindeki önemli değişiklikleri size otomatik olarak bildirir. Ayrıca, belirli eşiklere ulaşıldığında size bildirim gönderilmesi için özel uyarılar da tanımlanabilir.

Gösterge Tabloları

google analytics Raporların içinde bilgi aramaktan kurtulun. İhtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri, itediğiniz e-postayla gönderebileceğiniz özel bir Gösterge Tablosuna yerleştirebiliriz.

Özel Değişkenler

Özel değişkenler; isabet, oturum veya ziyaret düzeyinde verilere dayanarak birden çok ve hatta eşzamanlı izleme segmentleri tanımlayabilmenizi sağlar. Özel değişkenler, Google Analytics’i özelleştirme gücü ve esnekliği sağlayarak işiniz için en önemli, farklı site verilerini toplama olanağı sunar.

AdWords ve AdSense ile entegre

Anahtar kelimeleriniz, arama sorgularınız, eşleme türünüz ve daha fazlası için tıklama sonrası verilerle AdWords performansınızı optimize edebilirsiniz. AdSense raporları, yayıncılara hangi site içeriğinin en çok geliri sağladığını gösterir.

Hedefler

Satışları ve dönüşümleri izleyebilirsiniz. Sitenizin müşteri katılım hedeflerini, tanımladığınız eşik düzeyleriyle karşılaştırarak ölçebilirsiniz.

E-ticaret raporlama

İşlemlerden kampanyalara ve anahtar kelimelere kadar tüm öğeleri izleyerek, bağlılık ve gecikme metriklerini alıp, en iyi gelir kaynaklarınızı tanımlayabilirsiniz.

EnglishBulgaria İletişim