E-Ticaret Siteleri için En iyi E-Ticaret SEO ipuçları

Bir e-ticaret sitesi sahibi olmak ve onu işletmek finansal açıdan kazanımlar sağlar. Klasik ticaret işletmelerinin aksine çok fazla maliyetle uğraşmadan herkes kendi işletmesini kurabilir. Kısıtlı miktarda bütçe ile bir e-ticaret mağazası açabilir, bunu işletebilir ve para kazanabilirsiniz.

 

E-Ticaret Seo, e-ticaret, e-ticaret sitesi, eticaret, e-ticaret yönetimi, e-ticaret tasarım,

E-Ticaret Seo, e-ticaret, e-ticaret sitesi, eticaret, e-ticaret yönetimi, e-ticaret tasarım,

Elbette, e-ticaret sitesi üzerinden para kazanmanın temel noktası müşteriyi çekmektir. Trafik alabilmek için çevrimiçi işletmenizi para üreten bir makineye çevirmelisiniz. Bunun için arama motoru optimizasyonunu (SEO) uygun bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu sayede sitenizi çevrimiçi ortamda görünür kılabilirsiniz ve siteniz potansiyel müşterileri çeken bir mıknatıs haline dönüşebilir. E-ticaret siteniz için başarıyı garanti edebilecek en iyi 50 E-Ticaret SEO ipucu ve püf noktasını aşağıda bulabilirsiniz.

Dizinler ve İmleme

 1. Çevrimiçi dizinlere ve imleme sitelerine, sitenizin linkini yerleştirin. Sadece onların kaliteli ve saygı duyulan siteler olduğundan emin olun. Kötü olan siteler SEO sıralaması kapsamında sitenize zarar verebilir. Yüksek sıralamaya sahip dizinler genellikle en iyi seçimlerdir.
 2. Sitenizin linkini Digg ve StumbleUpon gibi sitelerde yer alan bireysel sayfalarınıza koyun. Bu sizin dahili sayfalarınızın daha iyi arama motoru sıralamasına sahip olmasını sağlar ve bu ana sayfanın yüksek sıralara çıkması için önemlidir.
 3. Ücretli dizinleri kullanın. Sonuçları çeşitlidir, ancak değerli olan gerçekten değerlidir. Yüksek sıralamaya sahip olanlar ile yapılan denemeler ile hangisinin arama motoru sıralamasında size olağanüstü etki sunacağını tespit edebilirsiniz.
 4. Eğer haberlerde öne çıkan bir ürün için bir site sayfası hazırladıysanız bunu tüm iyi imleme sitelerinde paylaşın. Unutmayın, bir kez paylaştıysanız ikinci kez paylaşmanıza gerek yoktur. Bu sitelerde yer alan ilgili yazılar çok fazla dikkat çekmektedir.
 5. Kendi dizin sayfanızı oluşturun ve sitenizin linkini buraya yerleştirin. Diğer e-ticaret mağazası sahiplerini de buraya link vermeleri için teşvik edin. Ne kadar fazla e-ticaret sitesi dizin sayfanıza link verirse, dizin sayfanız bu tür siteler için arama motorlarında bir o kadar fazla otoriteye sahip olur.

Sosyal Medya

 1. Sosyal medya linkleri SEO için güç kaynağı olamayabilirler ancak ekstra trafik sağlarlar, bununla birlikte siteniz için gelir oluşturabilirler. Bu nedenle sitenizdeki her sayfaya sosyal medya paylaşım butonları yerleştirmelisiniz. İnsanlara içeriği paylaşabilmeleri için tüm fırsatları sunmalısınız.
 2. Siteniz için bir Facebook üyeliği alın ve bunu yeni ürünler için ilgi çekici haberler veya doğrudan ürünleriniz ile güncel tutun. Müşterilerden referans aldığınız zaman onları buraya koymayı unutmayın.
 3. Siteniz için bir Twitter üyeliği oluşturun ve bunu Facebook hesabınıza bağlayın. Böylece, Twitter’da paylaştığınız hızlı güncellemeler ve yeni ürün sayfaları anında Facebook üyeliğinizde de paylaşılır.
 4. Siteniz için bir YouTube hesabı oluşturun ve sitenizi tanıtan videolar paylaşın. Video tanımlarında sitenizin linkine yer verin.
 5. Siteniz için bir Pinterest hesabı oluşturun ve ürünlerde kullandığınız fotoğrafları burada paylaşın. Ana mağaza sitesine link verin ve insanların ilgisini çeken ürünleri satın alabilmelerini sağlayın.
 6. Siteniz için bir Instagram üyeliği oluşturun ve Pinterest’te paylaştığınız içerikleri burada da paylaşın. Aynı şekilde ana siteye link verin.
 7. Arkadaşlarınızı, aile bireylerini, müşterileri ve sosyal medya takipçilerini içeriği arkadaşları ve tanıdıklarıyla paylaşması konusunda teşvik edin. Bu tür paylaşımlardan yeni birçok müşteri elde edebilirsiniz.

Ücretsiz Olan Kaliteli Linkleri Kullanın

 1. Kaliteli, otorite sahibi sitelerden link almaya çalışın. İyi sitelerde yer alan linkler SEOçalışmalarınızın sağlamlığı konusunda size biraz katkı sunar.
 2. E-ticaret sayfanız için bir Wikipedia sayfası oluşturun ve buradan sitenize link verin.
 3. Yahoo Answers gibi yerlerde insanların sorularını cevaplayın ve uygun durumlarda sitenize link verin.
 4. Craigslist gibi reklam ilanları kullanarak sitenize link verin.
 5. Hubpages’ta bir üyelik alın, ürünleriniz hakkında bir şeyler yazın ve yazıda sitenize link verin. Bunu mağazanızda yer alan her ürün için yapabilirsiniz.
 6. Aynı şeyi Squidoo’da da yapın.
 7. Aynı şeyi EzineArticles’ta da yapın.
 8. İnsanların e-ticaret ile ilgili veya sattığınız ürünlerle ilgili tartışmalar yaptığı forumlara gidin. Profilinizde bir forum imzası oluşturun ve bunun her mesajda gözükmesini sağlayın. Oluşturduğunuz imzaya mutlaka site linkini yerleştirin.
 9. Siteniz için bir RSS kaynağı oluşturun. Müşterilerin güncellemeleri buradan takip edebilmesini sağlayın. Yeni ürün veya bunun gibi önemli haberleri paylaştığınız zaman güncellemeler bu kaynaktan takip edilebilir olurlar. RSS kaynağında her şeyin bir linkinin olmasını sağlayın ve mümkünse bir önceki sayfaya dönüş linkine yer verin.

İncelemeler Alın veya Yazın

 1. E-ticaret sitenizde bir blog kısmı oluşturun. Bu kısımda diğer sitelerde yer alan yeni ürünleri inceleyin. Sitenizi ziyaret eden kişiler incelemeleri beğenirse sitenize geri link yollarlar ve bu sizin SEO değerini yukarı doğru çıkarır.
 2. E-Ticaret Seo İncelemelere veya değerlendirmelere izin veren her alışveriş sitesinde bir inceleme yazın ve mümkünse incelemelerde sitenize link verin.
 3. E-Ticaret Seo Diğer siteler için referans yazıları yazın. Birçok site sahibi bu referans yazıları için memnuniyet duyacaktır ve karşılığında sitenize link verecektir.
 4. E-Ticaret Seo Siteniz hakkında bir basın bülteni yazın ve bunları ücretsiz basın bültenleri sitelerinde paylaşın. Basın bültenlerinde sitenize veya ürün sayfasına link vermeyi unutmayın. Bu bültenler çevrimiçi haberler gibi dikkat çekici olurlar, diğer insanların ilgisini çekerler ve bu insanlar siteniz hakkında kendi sitelerinde değerlendirmede bulunurlar. Bunu yapan kişiler büyük olasılıkla sitenize link verirler.

Listeler Oluşturun (örn; Google Keep)

 1. Arama motorları ve okuyucular listelere bayılırlar. Sitenizin blog adresinde listeler oluşturarak arama motorlarının dikkatini çekebilir ve yeni ziyaretçiler kazanabilirsiniz.
 2. En çok satan 10 ürününüzün bulunduğu bir liste oluşturun ve müşterilerin bunları neden sevdiğini anlatın.
 3. Tatil günleri için listeler oluşturun. Sevgililer Günü veya Yılbaşı gibi günler için en iyi 10 üründen oluşan listeler ilgi çekici olur.
 4. Sezonluk listeler oluşturun, her sezon için en iyi 10 ürününüz yer aldığı listeler gibi listeler yayınlayın.
 5. Çeşitli yöntemler ile ürünlerin listesini oluşturun. Bunu tüm ürünler için gerçekleştirin.
 6. Sektörünüzde yer alan önemli üreticiler için bir liste oluşturun. Bu firmalarda yer alan birinin dikkatini çekerseniz, sitenize geri link yollayabilirler ve bu SEO çalışmalarınıza önemli bir katkı sağlar.

Site İçi SEO Çalışmalarına Önem Verin

 1. Mutlaka bir site haritasına sahip olun. Site haritası siteler için çok önemlidir. Site haritası olmadan arama motorları sizi dikkate almayacaktır.
 2. Meta etiketleri kullanın. Bunlar sitenizi tanımlayacak anahtar kelimelerdir. Sitenizi arayan kişiler bu anahtar kelimelere bakarken sitenizi bulabilirler ve neler sattığınıza göz atabilirler. Sitenizde meta etiketleri kullandığınız zaman arama motorlarının dikkatini çekebilirsiniz ve arama motorları bu kelimeler için size daha üst sıralarda yer alma şansı sunabilir. Siteniz yaşlıysa, bu yöntem ile daha fazla popülerlik ve saygınlık kazanabilir.
 3. Duyarlı bir tema kullanın. Duyarlı temalar, siteyi görüntüleyen kişilerin ekranına uygun şekilde kendilerini düzenlerler. Bu sayede müşteriler çok küçük ekranlar dahil olmak üzere sitenizi birçok farklı yerden görebilirler. Bu tür temalar mobil cihazlar kullananın kullanıcılar için oldukça iyidir. Duyarlı bir tema kullanarak arama motorlarına iyi sinyaller iletebilir ve kullanıcı deneyimini dikkate alan ciddi bir site sahibi olduğunuzu belli edebilirsiniz. Bu aynı zamanda SEO çalışmalarınızın verimliliğini önemli ölçüde yükseltecektir.

Haberlerden Faydalanın

 1. Haber sitelerindeki uygun yazılara link verin. Müşterileriniz bu bilgileri uygun bulacaktır ve bu arama motorları için iyi bir sinyal olarak görülecektir.
 2. Uygun sitelerde yer alan ilgili duyulara link verin. Bunlar genellikle size geri link yollarlar.
 3. Ürünlerinizin yer aldığı sektörle ilgili haberler yayınlayan bir site varsa, onlara bu konuyla ilgili bir yazı gönderin ancak bunu tanıtım amacıyla yapmayın. Site bu yazıyı paylaşırsa sitenize link almış olursunuz.
 4. Kendi haberlerinizi oluşturun. Kendi sektörünüzde yer alan siteler hakkında anketler veya araştırmalar yayınlayın veya diğer üreticileri inceleyin. Bu yazıları, “Sektörden Haberler” gibi başlıklar altında yayınlayın.
 5. Yerel gazetelere, radyolara ve televizyon kanallarına basın bültenleri gönderin. Basın bültenlerinde sitenizin URL adresine yer verin. Eğer bunlar basın bültenini paylaşırlarsa sitenizin linkini de paylaşmış olurlar.
 6. E-Ticaret Seo Basın bültenlerini, ürün sektörünüz veya e-ticaret sektörünüz ile ilgili yerel veya ulusal kulüp ve organizasyonlara gönderin. Belki gönderdiğiniz bültenler, sitenizin linkiyle beraber bunların gazetelerinde yer alabilir.
 7. E-Ticaret Seo Bu tür organizasyonlarda ziyaretçi konuşmacı olarak yer alın. Tanıtım programlarında üzerinde site adresinizin yer aldığı kartvizitleri paylaşın.
İlginizi çekebilir ;  e-ticaret’in yeni trendi grup alışverişi

Uygun Anahtar Kelimelerin Yer Aldığı Kaliteli İçerikler Kullanın

 1. E-Ticaret Seo Arama motorları açısından içeriğin çok önemli olduğunu unutmayın. Paylaşılan her şeyin düzgün bir anlatıma sahip olduğundan ve dil bilgisi açısından doğru olduğundan emin olun.
 2. E-Ticaret Seo Anlatım ve dil bilgisi açısından doğru olan yazılar yazamıyorsanız, bunu yapması için bir kişiyi işe alabilirsiniz.
 3. E-Ticaret Seo Sitenizde ne kadar fazla içerik yer alırsa arama motorları sizi bir o kadar fazla sever. Yüzlerce sayfa içeriğe sahip olduğunuz zaman E-Ticaret Seo açısından daha iyi durumda olursunuz ve arama motorlarının dikkatini çekersiniz.
 4. E-Ticaret Seo Uzun yazılar ve ürün tanıtımları yazın. Birkaç cümlelik yazılar arama motorları tarafından gereksiz olarak nitelendirilebilir. Birkaç paragraftan oluşan yazılar ise önemlidir. 500 kelime veya üzerine çıkan bir yazı veya tanıtım yazabilirseniz, bu E-Ticaret Seo açısından çok daha iyi olacaktır.
 5. E-Ticaret Seo Arama motorlarında sıralama sahibi olmak istediğiniz anahtar kelimeleri içerikte kullanın ancak bunda aşırıya kaçmayın. Bir blog yazısı veya ürün tanıtımı için tek bir anahtar kelime yeterli olacaktır.
 6. E-Ticaret Seo Arama motorları için değil gerçek okuyucular için yazın. Arama motorları için düzenlenmiş anahtar kelimeler ve içerik yapıları okuyucular tarafından hoş karşılanmayabilir. Gerçek okuyucular sitenizde vakit geçirdikçe ve yazılarınızı okudukça gerçek anlamda E-Ticaret Seo sonuçları elde etmeye başlarsınız.

Otorite Sahibi Bir Site Olun

 1. E-Ticaret Seo Siteniz ne kadar fazla noktada gözükürse o kadar fazla saygınlığa ve güvene sahip olur. Bu, kaliteli içeriklerle birlikte otorite sahibi bir site kurmanın bir parçasıdır ve arama motorları otorite sahibi siteleri severler. E-ticaret sitelerinin insanların bulunduğu her yerde görünür olmalı gerekir. Bu siteler aynı zamanda iyi içeriğe sahip olmalıdır. Sadece ürün sayfaları oluşturmak yeterli değildir, para kazanmak için bunların yapılması gerekliliktir. Gerçekten otorite sahibi bir e-ticaret sitesi olmak istiyorsanız, değerlendirme yapılacak sayfalarınız olmalı, listeler ve blog yazıları oluşturmalı, müşteri referanslarına ve daha fazlasına yer vermelisiniz.
 2. E-Ticaret Seo Sık sık yeni yazılar yazın, yeni ürünler ekleyin veya yeni ürün tanıtımları ekleyin. Yeni blog yazıları oluşturmaya çalışın. Siteniz ne kadar sık güncellenirse daha fazla saygınlığa sahip olursunuz ve arama motorlarının daha fazla ilgisini çekersiniz.
 3. E-Ticaret Seo Sitenizin bir gizlilik şartları, sorumluluk reddi, kullanım şartları gibi sayfalara sahip olduğundan emin olun. Her sayfa birbirinden ayrı olmalıdır. Bu size arama motoru ve ziyaretçiler açısından daha fazla otorite kazandıracaktır.

Kalıcı SEO websitemiz’de SEO, E-Ticaret ve Arama Motorları ile ilgili daha fazla içerik görmek istiyorsanız şu an okuduğunuz makaleyi veya ilginizi çeken başka bir sayfayı aşağıdaki Sosyal Medya butonlarına tıklayarak paylaşmanızı rica ediyoruz.

EnglishBulgaria İletişim