E-katalog nedir; Basılı katalog, dergi, kitap ve broşür gibi ürünlerinizi internet bağlantısı olan veya olmayan elektronik ortamlara taşımanızı sağlayan uygulamalardır. E-Katalog;  dijital katalog, web katalog  ve online katalog olarak da adlandırılmaktadır. E-Katalog içerik olarak,  matbaadan çıkmış gerçek katalog ile aynıdır. Hatta daha fazla bilgiyi daha etkileyici ve prestijli bir şekilde barındırır.

E-Katalog, baskılı katalog ve broşürler gibi çevrilebilen sayfa yapısına sahip olup, bu sayfalara yerleştirilen akıllı butonlar sayesinde sayfaların görüntülenmesini pratikleştirmektedir.

E-kataloglar önceleri genellikle PDF formatında e-katalog veya Flash tabanlı e-katalog olarak hazırlanırlardı. Ancak günümüzde internet ve mobil kullanımının yaygınlaşması ile e-kataloglar da fazlasıyla geliştirildi ve özel uygulamalar yazıldı.

Günümüzde e-kitap, e-dergi, e-katalog, e-broşür gibi dijital materyaller ilerlemiş olsa da, henüz baskılı halleri daha revaçtadır ve hala önemini korumaktadır. E-Katalog hazırlamayı düşünüyorsanız bu hususu muhakkak göz önünde bulundurmalısınız. Günümüz için en mantıklı hareket; hem ihtiyacınızı karşılayacak kadar normal katalog bastırmanız, hem de mevcut katalog tasarımınız ile e-katalog hazırlatmanız.

[mkdf_blockquote text=” E-katalog hazırlamanın en basit hali PDF formatıdır. Baskıya gönderdiğiniz katalog çalışmasını PDF haline getirerek ister mail olarak müşterilerinize gönderirsiniz, isterseniz internet sitenize koyarsınız. Biraz daha geliştirmek isterseniz, hazır sistemler ve programlar ile flash uygulaması oluşturabilir ve sayfa çevirme efektleri ekleyebilirsiniz. Eğer tam anlamıyla profesyonel bir e-katalog hazırlamak istiyorsanız; bunun için yazılmış özel yazılımlar satın alabilirsiniz.Peki E-Katalog hazırlamak için ne lazım? Daha önce firmanız için hazırlanmış bir klasik katalog var ise, kataloğun pdf, jpeg görüntü dosyaları, text doneleri ya da baskıya hazırlanmış tasarım çalışması, e-katalog hazırlamak için yeterli olacaktır.”]

E-Katalog Nedir, ne fayda sağlar?

Özel yazılımlar ile hazırlanmış e-kataloglarda fon müziği ekleyebilir, tıklanabilir linkler veya youtube videoları ekleyebilirsiniz. Örneğin, katalog da gösterdiğiniz bir ürün için video da ekleyebilirsiniz. Bu da size basılı katalogda veremeyeceğiniz bir etkileşim sunar.

  • E-katalog, ürün / hizmet tanıtımlarınızı web sitenizde müşterilerinize ulaştırabileceğiniz bir sanal katalogdur.
  • E-katalog, fiyat açısından oldukça avantajlıdır. Katalog basım maliyetleri sıfırlanmaktadır.
  • E-katalog, web sitesi, e-mail, sosyal medya gibi araçlar ile kısa süre içerisinde çok fazla kişiye ulaştırılabilir.
  • E-katalog, hızlı güncelleme yapabilmenizi sağlar. Katalog içerisinde bulunan ürün veya hizmetlerinizin bilgilerini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.
EnglishBulgaria İletişim