Domain Seçimi

Domain seçimi SEO için önemli bir etkendir. Detaylı olarak Domain Seçimi ve SEO Etkisi konunusu inceleyeceğiz. “SEO” sonuçları için domain büyük bir avantaj sağlar. Eğer bir de daha çabuk sonuç almak istiyorsanız domain seçim çok daha önemli hale gelir.

Bir çok sektörde mutlaka en çok istenen domainler alınmıştır. Anahtar kelimelere göre, kısa ve akılda kalıcı olmasına göre ve jenerik olmasına göre domainlerin bir çoğu alınmıştır. Bu durumda alınabilecek seçenekler içinden en iyi domainleri seçmeniz gerekmektedir ya da istediğiniz domaini satın almayı deneyebilirsiniz. Domain seçimi yaparken de bir çok kriteri göz önünde bulundurmalı ve hangi kriterin daha önemli olduğunu düşünerek seçim yapmalısınız.

Domain Yaşının SEO Etkisi

Domain Seçimi, Domain, domain, domain adı, alan adı, domain almak, com.tr, com, net,

Domain Seçimi, Domain, domain, domain adı, alan adı, domain almak, com.tr, com, net,

Domain Seçimi ve SEO Etkisi

Eğer bir domain satın almak istiyorsanız domainin yaşının SEO etkisinin olumlu yönde büyük bir artısı olduğunu unutmayın. Bunun yanında domainin geçmişini de incelemelisiniz. Uzun süre önce alınmış, hata uzun süredir kullanımda olan domainler size bir çok açıdan avantaj sağlar ve üzerinde yapacağınız optimizasyon çalışmaları daha doğal görünür. Eğer yeni bir domain aldıysanız bir anda çok fazla yüklenmeniz bir anda çok kaliteli backlinkler almanız Search Engine Optimization konusunda doğal görünmeyebilir. Hepimizin bildiği gibi SEO için doğallık Google’ın en çok dikkat etmeye çalıştığı unsurdur. Doğallık ve SEO konusunu daha sonra çok daha detaylı yazacağız.

Anahtar Kelimelere Göre Domain Seçimi

Özellikle de daha kısa sürede ve daha kolay bir şekilde siteniniz Google arama sonuçlarında çıkması ve yükselmesi için tam eşleme domainler çok büyük avantajdır. Tam eşleme nedir açıklayalım. SEM ve Google Reklamları için daha çok kullanılan bu terim adwords terimi olarak geçer. Anahtar kelimenin tam olarak kendisidir aslında, yalın halidir. Başında veya sonunda ek olmadan sadece anahtar kelimedir. Adwords kategorisinde detaylı olarak anlatacağız bunu. Kısaca örnek verelim anahtar kelimemiz “seo skop” ise; tam eşleme olarak domain seoskop.com seçilmelidir.

Arama Miktarlarına Göre Domain Seçimi

Alacağınız domain ile birden çok anahtar kelime hedefliyorsanız o zaman da önce en çok hedeflenen anahtar kelime için tam eşleme seçeneğine bakın. Bu domain available değilse yani başkası tarafından alınmış ise o zaman sıralı eşleme seçeneklerine bakabilirsiniz. Sıralı eşleme seçeneklerine bakarken arama miktarlarına göre domain seçimi yapabilirsiniz. Sıralı eşleme anahtar kelimenizin başına ve sonuna eklenen kelime ve kelime gruplarını ifade eder. Buradaki SEO Tavsiyeleri anahtar kelime ile başlayan sıralı eşleme seçenekleridir. Bu noktada sıralı eşleme seçeneklerinin arama miktarlarına bakmanızı tavsiye ederiz. “İngilizce Test” anahtar kelimesi için örnek verelim. Eğer tam eşleme seçeneğimiz alınmış ise İngilizce Test ile başlayan ve en çok aratılan sıralı eşleme seçeneklerine bakalım. Bu keyword için en çok aratılan sıralı eşleme İngilizce Test Çöz olarak karşımıza çıktı o zaman ingilizcetestcoz.com alınabilecek en iyi domaindir. Bu domaini daha önce aldığım için örnek verdim, almayı denemeyin. Kelimelerin arama hacimlerini Google Keyword Tool hizmeti ile bulabilirsiniz.

Eğer domain konusunda inceleme ve öneri istiyorsanız Ücretsiz SEO Analizi sayfasında formu doldurun, sizin için inceleyelim ve en uygun domainleri bildirelim.

Tam Eşleme Domain SEO için Ne Kadar Etkilidir

Arama motorları aratılan bir kelime için kullanıcıların aradıkları web sitesine kolayca ulaşmasını sağlamaya çalışır. Hem kullanıcılar için hem de arama motorları için domain adı ve site başlığı fikir veren en önemli unsurlardır. Bu nedenle de kullanıcılar ziyaret edecekleri site için domain adına, arama motorları da SERP yani arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamaları oluştururken domain adına dikkat ederler.

Tam eşleme domainler için bir avantaj da kullanıcı alışkanlıkları, Google ve Chrome servisleridir. İnternet kullanıcılarının büyük bir bölümü ziyaret etmek istedikleri siteye girmek için adres boşluğuna domaini tam olarak uzantısıyla beraber yazmaz. Sitemizden örnek verelim yine; eminim çoğunuz web tarayıcısına seoskop.com yazmak yerine seoskop yazıp enter’a basıyorsunuz. Hatta daha uzun domainler için bu oran daha da yükselir. Chrome’un sunduğu servis ile web browser’daki adres boşluğu Google araması gibi çalışmakta ve bu da domainlerin Google’da aratılmasını artırmaktadır. Daha uzun bir domaini yanlış yazıp siteye girememektense Google’da aratmak ve Google’ın meşhur bunu mu demek istediniz servisi kullanmak da yine domainlerin Google’da aratılmasına neden oluyor. Bu ve benzeri örnekler olduğu için arama motorları yapılan bir aramada tam eşleme domainin aratılmış olacağını da düşünüyor ve sonuç sıralamalarında da bu kriteri göz önüne alır.

SEO İçin Domain Seçimi

Anlattıklarımız ek olarak SEO için domain seçimi konusunda domain uzunluğu, domaindeki karakterler ve domain tescil süresi de önemlidir. Çok uzun domainler ve aralarında tire (-) işaretlerinin fazla olduğu domainleri pek tavsiye etmeyiz. Kısa domainler hem daha akılda kalıcı olur hem de sitenin içinde oluşturulan klasörler ve klasörlerin içindeki sayfalar arama sonuçlarında bütün olarak görünür. Ayrıca internet dışındaki domain reklamlarınız için de kısa domainlerin olumlu etkisi tartışılmaz. Tabiki bu noktada eğer uzun domain tam eşleme ile anahtar kelimeniz ise ve arama miktarı da fazla ise kısa domain seçeneklerine göre tercih de edilebilir. Böyle durumdaki seçimlerde optimum kararı kendiniz vereceksiniz çünkü bu tamamen farklı görüşlerde farklı tercih edilebilen bir kriter oluyor. Domaini tescil ederken domain tescil süresini uzun tutmanız yani domaini 1 yıllık değil de 5 yıllık almanız, arama motoru optimizasyonu konusunda size olumlu bir etki sağlar.

Domain Uzantılarının Önemi ve SEO Sıralaması

Farklı görüşlerin olduğu bir diğer nokta da domain uzantılarının önemi ve SEO sıralaması konusudur. Önce şunu kabul etmeliyiz domain uzantıları önemli. Bazı uzantılar, .com gibi çok büyük avantaj sağlarken bazı uzantılar ise dezavantaj sağlar. Daha doğrusu işimizi zorlaştırır. Ama hangi uzantının diğerinden daha kuvvetli olduğunu veya tam olarak ne kadar daha kuvvetli olduğunu söyleyemiyoruz. Tabiki öncelikle com uzantısını tavsiye ediyoruz. Ondan sonra net ve org uzantılarını tavsiye ediyoruz. Yine com.tr uzantıları da tercih ediliyor. Bildiğiniz gibi .tr uzantıları Türkiye’ye özel domain uzantıları olduğu için ve Türkiye’deki internet kullanıcılarının çok büyük bir kısmı da google.com.tr kullanığı için bu uzantılar avantaj sağlar. Domainin Türkçe ve Türkiye’den Siteler arasında daha kolay kategorilendirilmesi bir avantajdır. Com.tr uzantılı uzantılı domain almak için bir şirket üzerinden işlem yapmalısınız veya marka tescil başvurusu ile alan adına bavurmalısınız. Biraz zahmetli ve biraz daha maliyetli olur com.tr uzantılı domainler. Yaklaşık 250-400 TL toplam masrafınız olur. Diğer uzantılar ise 15-18 TL’dir.

Com.tr uzantısına alternatif olarak gen.tr yine Türkçe ve Türkiye aramalarında avantajlıdır, alabilirsiniz. Bazı kelimelerde tam eşleme domainler içinde gen.tr uzantılı domainlerin daha yukarıda çıktığını görebilirsiniz. Hatta ve hatta bırakın tam eşlemeyi sıralı eşlemede hem de anahtar kelimenin sonda olduğu sıralı eşlemede gen.tr uzantılı domain rekabetin de çok yüksek olduğu alanlarda 1. sırada bile bulunabiliyor. Buna en güzel örnek profesyonelseo.gen.tr sitesi. Site şuan SEO kelime kelimesinde 1. sırada. Yeri gelmişken tebrik de edelim.

.co , .biz , .im , .ws, .me , .biz.tr , .web.tr ve diğerler uzantılar da bazen tercih ediliyor.

Sonuç olarak, domain seçimi önemlidir ama tek başına pek bir şey ifade etmez. Diğer bütün SEO çalışmaları ile desteklenirse ve ancak doğru oranlarla sentez yapılırsa istenilen sonuç alınabilir.

EnglishBulgaria İletişim